De ce si cum îl pute(a)m iubi pe Kafka (I)
Kafka a fost un geniu, asta o stim cu totii. Dar stati linistiti. Nu o sa intru în bla-blauri exegetico-hermeneutico-biografico-bibliografice (chiar daca sunt extrem de tentat!). Scopul acestui post este altul. Daca vreti sa aflati cine nu a fost Kafka puteti citi o movila de carti, de reviste publicate la Brepols si Brill, de festschrift-uri pompoase, de jurnale dedicate subiectului etc, etc. - toate disponibile la punctul local de difuzare a presei. Aveti grija însa: sa nu cumva sa cititi vreodata ce a scris Kafka, ci ceea ce au scris altii despre el.
Ceea ce ma enerveaza la micutul nostru pre - emo este ca, pe lânga setul infinit de întrebari, nedumeriri si angoase ale pacatoasei noastre existente zilnice, el am mai adaugat vreo câteva sute. Asta e… De acum este prea târziu sa mai putem repara sau ascunde ceva. Raul a fost savârsit, doamnelor si domnilor. Mergeti în pace la casele voastre si plângeti pentru ca a existat un astfel de om, o astfel de pata pe (i)maculata noastra constiinta.
…hm, dar poate ca totusi s-ar putea inventa ceva care sa ni-l faca placut. De ce sa fim atât de pesimisti, de… kafkiani? E de ajuns unul ca el, nu mai vrem altul. Au trecut anii si, iata, am ajuns în epoca blog-ului, a singuratatii, a imposibilitatii de a comunica cu cel de lânga noi (chiar daca avem Net de 10 M/s sau ultimul Nokia, care are optiunile vorbeste în plus / vorbeste singur / vorbeste degeaba), a democratiei culturale… Uraaaaa. Ma simt ca într-o nuvela a autorului nostru. Ce s-ar putea inventa?! Cum am putea sa ne delectam cu fostul functionar de la Generali? Unii au compus muzica, altii au facut desene animate (pentru adulti, of course), altii au mazgalit comics, iar cei mai neinspirati si netalentati au facut filme. Toate pornind de la vreo idee de-a lui… stiti voi, nu mai repet.
Astazi mi-am propus sa va prezint câteva din aceste creatii.
Animatie
Koji Yamamura - Un medic de tara (2007) [dupa Franz Kafka - Ein Landartzt]. Muzica: Hitomi Shimizu.
Unul dintre cele mai bune filme de animatie pe care le-am putut vedea în existenta-mi. Coloana sonora este exceptionala!
Un trailer de o calitate execrabila - singura pe care am gasit-o disponibila in YouTube
Dumala Piotr - Franz Kafka (1991). Muzica: Janusz Hajdun.
Film
Estevez Seven - Metamorfosis. Inspirat dupa povestirea cu acelasi nume a autorului nostru.
Muzica
Nigel Kennedy - Kafka (1996).
Stilul: Progressive fusion / jazz / etno.
Max Richter - The Blue Notebooks (2004).
Stilul: Electronic / Modern Classical / Neo-Classical / Ambient.
Un CD extraordinar, având în vedere ca pasajele muzicale se intercaleaza cu lecturi din operele lui Kafka sublim citite de Tilda Swinton (oh, chiar ea!).
The Blue Notebooks:
On the Nature of Daylight:
Dave’s True Story - Unauthorized (2000).
Stilul: Jazz / Vocal Jazz.
Piesa numarul patru se numeste: When Kafka Was the Rage. Ohooooo, nu vreau sa-mi imaginez momentul
Situl acestui superb grup poate fi vizitat aici.
Philip Glass - Solo Piano (1989).
Stilul: Classical / Minimalism / Modern Composition / Avant-Garde.
Cred ca Glass nu mai are nevoie de nici o prezentare… Daca aveti nevoie de câteva info în plus, puteti consulta Net-ul.
Acesta este un CD inuman! Ireal! Primele 5 piese se numesc Metamorphosis, toate fiind inspirate din povestirea lui nea’ Franz. Extraordinar. Sau, cum spun americanii: a must have! Ascultându-l, ma gândeam: nu cumva geniul nostru, Kafka adic’, s-a inspirat din muzica lui Glass? De ce nu, la o adica? În universul kafkian totul este (im)posibil.
Metamorphosis One:
Metamorphosis Three:
Thomas Koppel - Mass for a case (1994)
Stilul: Avant-garde / Electronic / Prog-Rock / Art Rock / Experimental.
Adaptare libera dupa Metamorfoze.
The Grand Concert:
Why, Gregor, Why:
Lustmord - Zoetrope OST (2002).
Stilul: Dark Ambient.
Fratilor, am ajuns si la Lustmord. Aveti grija sa închideti bine geamurile, gazul, sa ascundeti lamele de ras, cutitele de / din bucatarie… înainte de a asculta albumul. Kafka ar fi fost, probabil, unul dintre mega fanii acestui grup.
În sfârsit cineva a realizat ca Franz nu a scris doar Metamorfoze ci si Colonia penitenciara. Rânjesc gândacii din bucatarie… În curând pe marele ecrane!
Disintegration:
The Cell:





















Asadar?